وبلاگ

همه چیز درباره ویلچر حمام چرخ کوچک

ویلچر حمام چرخ کوچک

همه چیز درباره ویلچر حمام چرخ کوچک

 

ویلچر حمام چرخ کوچک

 

یکی از مهمترین دغدغه‌های کسانی که یک توان‌یاب یا بیماری حرکتی در منزل دارند این است که بتوانند راحت‌‌تر به او خدمات رسانی کنند.

مشکلات یک توان‌یاب به اندازه‌ کافی زیاد است و همراهان وی همیشه سعی می‌کنند تا این مشکلات را کمتر کنند.

یکی از مهمترین نیازهای هر فردی سلامت و بهداشت فردی است.

توان‌یابی که همیشه روی ویلچر قرار دارد و یا برای مدتی به علت بیماری نیاز است مدتی را روی ویلچر باشد قطعا نیاز به بهداشت و استحمام دارد.

در گذشته برای استحمام و رفتن به سرویس بهداشتی نیاز بود که چند نفر وی را بلند کنند و به داخل حمام ببرند. سپس بیمار را روی یک صدنلی در حمام می‌نشاندند و حمام می‌کردند.

 

ویلچر حمام چرخ کوچک برای چه منظوری ساخته شده

 

اما امروزه با به وجود آمدن ویلچر حمام چرخ کوچک این مشکل به طور کامل حل شده. بدین شکل که فقط کافی است بیمار را از ویلچر و یا تحت روی این صندلی حمام قرار دهید و به راحتی وی را به حمام و یا سرویس بهداشتی هدایت کنید.

 

این مدل صندلی‌ها طوری طراحی شدند که به راحتی هم قابل شستشو هستند و هم چرخ‌های کوچی دارند که اصلا دست و پا گیر نباشند و شما به راحتی بتوانید آنها را داخل حمام یا سرویس بهداشتی حرکت دهید.

 

حمام کردن با ویلچر حمام چرخ کوچک چگونه است؟

 

ویلچر حمام چرخ کوچک

 

برای این کار شما ابتدا باید بیمار حرکتی را کمک کنید تا از ویلچر خود به این ویلچر وارد شود. برخی از بیماران حرکتی خودشان می‌توانند با گرفتن دستگیره‌ها بلند شوند و به این ولیچر وارد شوند، برای افرادی که این توانایی را ندارند،‌ باید حداقل 2 نفر  از ناحیه زیر باسن بیمار دستان خود را وارد کرده و به صورت ضربدری دستان هم را بگیرند، بدین شکل یک صندلی برای بیمار با دستان خود ایجاد کرده‌اند، از سر شانه‌های خودشان هم باید به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنند تا بیمار به عقب برنگردد.

سپس بیمار را بلند کرده و با احتیاط روی ویلچر حمام قرار دهند.

کار تمام است،‌ دیگر یک نفر هم می‌تواند بیمار را به حمام ببرد.

خوبی این ویلچر در حمام این است که فرد کمک کننده ابتدا می‌تواند بیمار را روی ویلچر حمام چرخ کوچک در گوشه حمام قرار دهد،‌ سپس لوازم حمام و دوش آب گرم را با حوصله آماده کند، سپس اقدام به حمام بیمار کند.

 

یک فرد سالم که می‌خواهد وارد حمام شود، به یکباره نمی‌تواند زیر دوش شود.

زمانی که فرد روی ویلچر حمام چرخ کوچک قرار گرفته باشد، شخص همراه می‌تواند از قسمت پاهای وی،‌ آرام آرام وی را به زیر دوش ببرد.

این کار هم باعث لذت فرد در حمام می‌شود و هم اینکه وی دچار شوک آب سرد و گرم نیز نخواهد شد.

 

چرا باید از ویلچر حمام چرخ کوچک استفاده کنیم؟

 

ویلچر حمام چرخ کوچک

 

چون برخلاف ویلچرهای معمولی،‌  این نوع ویلچر چرخ‌های کوچکی دارد و دست و پا گیر نیست،‌ پس از اینکه قسمت‌های بدن توان‌یاب به آرامی با دمای آب گرم منطبق شده و عادت کرد، می‌توانید به آرامی صندلی را به سمت عقب کشیده، آن را برگردانید و کامل به زیر دوش ببرید.

اگر چرخ این ویلچرها بزرگ باشند، کار برای شما خیلی سخت می‌شود.

همچنین اگر صندلی ثابت در حمام به جای ویلچر حمام چرخ کوچک استفاده شود، شما به هیچ وجه نمی‌توانید بیمار را به شکل استاندارد زیر دوش ببرید و مجبور هستید از دوش‌های متحرک استفاده کنید.

دوش‌های سیار بدی ای که دارند این است که یک نفر باید مدام بدن توان‌یاب را با آب گرم شستشو دهد تا بدن وی سرد نشود و یک نفر دیگر باید اقدام استفاده از شامپو و صابون و … کند.

 

استفاده از ویلچر حمام چرخ کوچک در سرویس بهداشتی ممکن است؟

 

ویلچر حمام چرخ کوچک

 

بسیاری از این ولچرها دارای قسمت‌های بازی در زیر صندلی هستند که شما به راحتی می‌توانید از آنها به عنوان توالت فرنگی استفاده کنید.

کافی است توانیاب را سوار این ویلچر بفرمایید، سپس وی را به داخل سرویس بهداشتی ببرید و در جایگاه مناسب قرار دهید.

این ویلچرها با قابلیت فضایی که در زیر خود دارند، هیچ مانعی برای سرویس بهداشتی تمیز و بهداشتی به وجود نمی‌آورند.

اگر فرد به هوش باشد و توانایی استفاده از دستان خود را داشته باشد،‌ می‌تواند به راحتی خود را تمیز کند و شما پس از آن وی را خارج کنید.

اگر هم که توانایی حرکت نداشته باشد، شما می‌توانید به وی به راحتی و بدون دردسر کمک کنید.

معمولا لگن‌ها مخصوص بیمار که در بستر مورد استفاده قرار می‌گیرند به این راحتی قابل استفاده نیستند.

حسن استفاده از ویلچر حمام چرخ کوچک این است که هم بیمار راحت است،‌ هم شما.

بیمار به راحتی وارد سرویس بهداشتی شده و بدون حضور شما می‌تواند اقدام به استفاده از سرویس بهداشتی شخصی کند. سپس به خاطر ارگونومی این صندلی‌ها به راحتی خودش را شستشو کرده و فقط از شما بخواهد که از سرویس بهداشتی وی را بیرون ببرد.

به علت کوچک بودن چرخ‌های این ویلچر و دست و پاگیر نبودن، شما می‌توانید ویلچر حمام چرخ کوچک را جلوی درب سرویس بهداشتی یا حمام بچرخانید و همان جا وی را روی ویلچر داخل منزل قرار دهید.

حسن دیگری که ارگونومی این ویلچر دارد این است که اگر بیمار حرکتی را روی آن به سرویس بهداشتی ببرید،‌ در حالت نشسته هم راحت‌تر می‌تواند از سرویس بهداشتی استفاده کند و هم اینکه شما بدون دردسر می‌توانید وی را شستشو کنید. این کار باعث می‌شود که وی همیشه تمیز باشد.

زمانی که برای بیماران حرکتی از لگن استفاده می‌شود،‌ پس از آن نیاز است که از دستمال مرطوب استفاده شود که این باعث می‌شود که هم بیمار خوب تمیز نشود و هم اینکه دفعات حمام وی 2 برابر و بیشتر از حد معمول می‌شود.

 

چند نوع ویلچر حمام چرخدار داریم؟

به صورت کلی 2 نوع ویلچر حمام چرخ کوچک وجود دارد.

یکی ویلچرهای معمولی که فقط برای حمام هستند و یکی هم ویلچرهایی که علاوه بر قابلیت حمام بردن،‌ زیر صندلی آنها فضایی را دارد که شخص بتواند به راحتی از دستشویی استفاده کند.

 

سازندگان این قبیل وسایل جدای اینکه یک کالا تجاری را تولید می‌کنند، همیشه به دنبال این هستند تا بتوانند از مشکلات خانواده‌های توان‌یاب‌های عزیز، کم کنند.

معمولا همه خانواده‌ها و اطرافیان این اشخاص دوست دارند بهترین خدمات را به این عزیزان ارائه کنند.

 

حرف آخر

چه می‌شود اگر رفتن به حمام با کیفیت برای یک فرد نشسته روی ویلچر به بهترین شکل انجام شود؟

چه می‌شود اگر فرد توان‌یاب مانند یک فرد مستقل در حمام بتواند حمام کند و لذت ببرد؟

چه می‌شود اگر بیمار یا توان‌یاب بصورت خصوصی بتواند خودش از سرویس بهداشتی استفاده کند؟

درست است که یک فرد بیمار نیاز به کمک دارد،‌ اما باید شخصیت،‌ غرور و احساسات وی را در نظر بگیریم.

همواره با استفاده از تجهیزات جدید می‌توانیم به استقلال هر چه بیشتر فرد توان‌یاب کمک کنیم تا خدای ناکرده احساس ناراحتی از سمت وی بروز نکند.

شرکت‌های بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که با عشق و مهربانی سعی در رفع مشکلات همه افراد توان‌یاب و خانواده‌های آنها دارند.

اگر شما بتوانید 1 مشکل را از دوش این خانواده‌های بردارید،‌ کمک بسیار بزرگی خواهید کرد.

 

به امید شادی و سلامتی همه شما عزیزان.