وبلاگ

معرفی تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد

تجهبزات ADL

معرفی تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد

استفاده از تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد وسایل کمکی است که در توانبخشی معلولان و در بازتوانی این افراد، نقش مهمی را ایفا می نمایند. در این مقاله قصد داریم به ذکر موارد مهم از وسایلی که به عنوان تجهیزات معلولین در منزل می تواند برای آنها مفید باشد اقدام نماییم.

 

تجهبزات ADL

 

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد ، دستگاه فپس

این وسیله می تواند عضلات اندام فوقانی مچ دست را در حالت های مختلف که دچار ضعف شدید شده اند تقویت نماید. لذا برای افزایش قدرت عضلات اطراف مچ دست و انگشتان، استفاده از دستگاه فپس ایده آل است.  این دستگاه تمرین حرکات مچ، خم شدن به بالا و پایین و چرخش به خارج و داخل را ممکن می سازد.

 

تجهبزات ADL

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، دستبند کمکی جهت غذا خوردن و نوشتن

دستبندها به شکل های مختلف و با توجه به شرایط و نوع آسیب از جمله قطع عضو، ضعف عضلات در اندام فوقانی، ناهنجاری های شدید در دست ها و غیره طراحی و ساخته می شوند. برای برخی از افراد که مچ دست ثبات لازم را برای بستن دستبند ندارد و یا به علت تغییر شکل شدید در وضعیت صحیح قرار نمی گیرد می توان دستبند و یا غلافی را بر روی اسپلینت سوار نمود تا علاوه بر قرارگیری مچ و انگشتان در وضعیت صحیح امکان استفاده از قلم و یا قاشق فراهم شود.

تجهبزات ADL

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، بالابر آرنج

وسیله فوق برای افرادی که به علت ضعف در عضلات اندام فوقانی قادر نیستند آرنج خود را خم کرده و به سمت بالا بیاورند و اعمالی مثل غذا خوردن، نوشیدن، نظافت صورت و غیره را انجام دهند بسیار مفید است. جهت استفاده از این وسیله، فرد آرنج خود را بر روی سطح فوقانی و ناودانی شکل آن قرار می دهد و با اعمال نیرو مثل تغییر وضعیت آرنج و بدن موجب بالا و پایین رفتن دست می شود

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، جارو و خاک انداز دسته دار

افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند، به خصوص بانوانی که امور منزل را انجام می دهند جهت جارو زدن با مشکل مواجه هستند. به همین منظور می توان از جارو و خاک انداز دسته دار استفاده نمود به طوری که فرد بتواند بدون خم شدن به امور نظافت منزل نیز بپردازد. این وسیله برای افراد غیر معلول هم که بدون خم کردن کمر بتوانند جارو بزنند مناسب است.

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، وسیله ای برای باز کردن و بستن دکمه

افرادی که دچار قطع دست از ناحیه مچ هستند و یا با ضعف در اندام فوقانی به ویژه انگشتان مواجه اند جهت بازکردن و بستن دکمه لباس دچار مشکل می باشند. با استفاده از این وسیله فرد قادر خواهد بود که عمل مذکور را به تنهایی و بدون کمک دیگران انجام دهد.

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، دورگیر بشقاب

این وسیله با ایجاد لبه در دور بشقاب مانع از ریختن غذا به بیرون از آن می شود و برای کسانی که موقع غذا خوردن به دلیل ضعف و ناهماهنگی عضلات اندام فوقانی قادر به کنترل محتوی بشقاب نیستند مفید می باشد. وسیله مذکور قابلیت جابجایی دارد و می توان از آن برای بشقاب های مختلف استفاده نمود.

تجهیزاتی که یک معلول در منزل نیاز دارد، نگهدارنده ظروف

یکی از مشکلات افرادی که دچار قطع دست و یا ضعف عضلات در اندام فوقانی هستند انجام آشپزی می باشد و معمولا بدون وسیله کمکی قادر نمی باشند که ظروف را بر روی اجاق گاز در هنگام طبخ غذا ثابت نگه دارند. وسیله ای که معرفی می شود علاوه بر نگهداری ظروف بر روی اجاق گاز در موارد دیگر به ویژه انجام امور منزل که نیاز به یک وسیله نگهدارنده است کاربرد دارد.

تجهیزات معلولین در منزل، وسیله کمکی جهت کار با رایانه

برخی از افرادی که دچار آسیب های مغزی و نخاعی و یا MS و غیره هستند. به علت عدم کنترل حرکت مچ دست و اختلال در حرکات ظریف انگشتان قادر نمی باشند که از صفحه کلید رایانه استفاده کنند. وسیله ای که معرفی می شود تا حد زیادی این مشکل را برطرف می کند و با تمرین و آموزش و استفاده صحیح از این وسیله فرد قادر خواهد بود که از رایانه استفاده نماید.

تجهیزات معلولین در منزل، وسیله کمکی جهت گرفتن اجسام

در افرادی که بنا به هر دلیل مجبور به استفاده از صندلی چرخدار می شوند برداشتن وسایل از ارتفاع مثل طبقات بالای کابینت و یا از روی زمین سخت و گاهی اوقات ممکن نمی باشد، لذا این وسیله می تواند تا حد زیادی مشکلات این افراد را برطرف نماید. خوشبختانه به علت کاربرد زیاد این وسیله در مشاغل مختلف مثل فروشگاهها، شهرداری این ابزار به نیروهای خدماتی شهرداری کمک می کند بدون خم کردن ستون فقرات زباله ها را از روی زمین بردارند مدتی است توسط شرکت های مختلف طراحی و ساخته شده که با قیمت مناسب در فروشگاهها قابل تهیه می باشد.