وبلاگ

درباره انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب

پالس اکسیمتر مناسب

پالس اکسیمتر مناسب

درباره انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب

در این مقاله قصد داریم درباره انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب برای شما مطلب ارائه دهیم. برای بیماران مبتلا به کووید-19 که دارای نشانه های تنگی ‌نفس میباشد و برای برخی دیگر به دلیل پایین بودن اکسیژن خون، دارای نشانه های تنگی نفس نمی باشند، عامل ویروسی باعث آسیب به کیسه ‌های هوایی ریه آنها شده است. این کیسه ها از محتوای مایع که متشکل است از سلول ‌های التهابی و غیره پر شده است. که این امر دلیلی برای جلوگیری انتقال اکسیژن به جریان خون می باشد. در نتیجه سطح اکسیژن خون افت کرده و تنگی نفس را به دنبال خواهد داشت. همین مهم دلیلی بود که پزشکان نسبت به استفاده و انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب برای بیماران کووید-19 اقدام نمایند. بر اساس این اقدام بیماران قبل از شروع شرایط وخامت در وضعیت تنفسی خود، و قبل از حضور در اورژانس می توانند به استفاده و انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب اقدام نمایند.

انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب و کاربرد آن

این دستگاه کوچک به دور انگشت قرار میگیرد. با استفاده و انتخاب یک پالس اکسیمتر مناسب می توانید میزان اکسیژن خون را اندازه گیری نمایید. با پالس اکسیمتر میزان طبیعی اکسیژن خون انسان در حدود 97 درصد می باشد. البته اگر فرد از قبل به بیماری خاص ریوی و یا زمینه ای مبتلا باشد، این شرایط تحت تاثیر واقع خواهد شد. نکته ای که در این خصوص می تواند نگرانی ها را موجب شود، کاهش عدد سطح اکسیژن به زیر 90 درصد است. این شرایط می تواند برای رسیدن اکسیژن لازم به مغز و دیگر اندام های حیاتی بدن تاثیرات منفی را اعمال نماید. در این حالات نشانه های خواب‌ آلودگی و سرگیجه مشاهده می شود. اما در زمانی که این مقدار به زیر 80 درصد برسد، وضعیت بیمار خطرناک گزارش داده خواهد شد. در این خصوص احتمال بروز آسیب ها به دیگر اندام بالا میرود. در این جا است که نقش ایده آل استفاده از دستگاه پالس اکسیمتری مطرح شده و در ادامه به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 

پالس اکسیمتر مناسب

 

نکات تهیه دستگاه پالس اکسی متر چگونه است؟

بر اساس شواهد علمی، پالس اکسیمتر دستگاهی است برای اندازه گیری اکسیژن موجود در خون انسان. بر اساس کاربرد این دستگاه، در بافت ‌هاي محيطي مقدار اشباع اكسيژن هموگلوبين اندازه‌گيري شده و درجه اشباع اكسيژن در خون بیمار را نمایش می دهد.

اگر به فکر تهیه این دستگاه می باشید، در حین خرید و حتی استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

–         مانند سایر تجهیزات پزشکی پالس اکسیمتر از انواع مختلفی تشکیل شده است. توجه داشته باشید که از برند های معتبر استفاده نمایید. چرا که برخی از انواع دستگاه پالس اکسیمتر اعداد نادرستی را نشان می‌دهند. به همین دلیل داشتن تاییدیه وزارت بهداشت بسیار مهم است.

–         در انگشت های سرد دستگاه پالس اکسیمتر عملکرد ضعیفی دارد. برای همین قبل از استفاده از دستگاه به گرم نمودن انگشت به حالت ماساژ اقدام نمایید.

–         توجه داشته باشید که بین انگشت و دستگاه مانعی نباشد. اعم از لاک، ناخن مصنوعی، رنگ حنا، تتو و غیره

–         قابلیت برخی از برند های به قدری است که در دیگر اندام های بدن مانند انگشت شست پا، لاله گوش و بینی قابل استفاده است.

–         یادتان باشد قرارگیری غلط دستگاه در ناحیه مد نظر می تواند نتیجه ای نادرست را نمایش دهد.

–         علائمی می تواند برای کاربرد این دستگاه اختلال به وجود آورد. مواردی از قبیل نور زیاد اتاق، نوسان در فشار خون و اختلالات عروقی، نور مستقیم خورشید به بخش تولید کننده امواج دستگاه و وجود دمای بالا یا پایین تر از حد معمول در ناحیه مورد نظر همه در اندازه گیری سطح اکسیژن خون می تواند اختلال ایجاد کنند.

 

پالس اکسیمتر مناسب

 

نکات استفاده و خرید دستگاه پالس اکسی متر چگونه است؟

1-    در هيچ نوع مايعي دستگاه پالس اکسیمتر را غوطه ‏ور نكنيد.

2-    در مکان های تصويربرداري مانند سی تی اسکن و ام آر آی استفاده از دستگاه پالس اكسيمتر ممنوع است. زیرا ميدان‌هاي الكترومغناطيسي موجود در کاربری دستگاه پالس اكسيمتر تاثیرات مخرب دارد.

3-    قبل از استفاده محل انگشتی کابل بیمار را به واسطه الکل و پنبه ضد عفونی نمایید.

4-    به میزان دقت اندازه گیری دستگاه پالس اكسيمتر قبل از خرید حساس باشید. برخی از برند ها بعلاوه کاربرد اصلی، دارای قابلیت هایی چون تعیین دمای بدن، تعیین ضربان قلب، تعیین میزان کالری مصرفی و غیره نیز می باشند. بعضی از دستگاه های پالس اكسيمتر به تنظیم آن بر روی عددی مناسب هوشمند است. بر این اساس می تواند در حین استفاده اگر شرایط از حالت نرمال تجاوز داشته باشد و غیر طبیعی باشد، شما را با علائم آگاه سازد

در خرید دستگاه پالس اكسيمتر، توجه به موارد زیر را فراموش نکنید:

  1. داشتن دقت و کیفیت بالا دستگاه.
  2. داشتن قابلیت خاموش شدن خودکار
  3. از تاییدیه های FDA ،CE IEC برخوردار باشد.
  4. نمودار پالس را نمایش دهد
  5. از صفحه نمایش LED برخوردار باشد
  6. داشتن قابلیت تنظیم نور اتوماتیک
  7. برای انگشت دست و پا قابل استفاده باشد